روز دهم مرداد برابر با یکم آگوست. رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد. * رویدادهای ملی. 10مرداد 1367. توسط رزمندگان اسلام مناطق سومار و قصر شیرین از لوث وجود دشمن پاکسازی شد. 10 مرداد 1366. عملیات نصر 6 با رمز مبارک یا اباعبداللَّه الحسین(علیه السلام) ، به منظور پاسخگویی به شرارت‏های آمریکا درخلیج فارس و همسویی با آمادگی مدافعان خلیج فارس و با هدف انهدام نیروهای دشمن و بیرون راندن بقایای آنها از منطقه عملیاتی میمک، توسط رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران آغازشد. 10 مرداد ...

10mordad-1august

روز دهم مرداد برابر با یکم آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

* رویدادهای ملی

10مرداد 1367

توسط رزمندگان اسلام مناطق سومار و قصر شیرین از لوث وجود دشمن پاکسازی شد.

10 مرداد 1366

عملیات نصر 6 با رمز مبارک یا اباعبداللَّه الحسین(علیه السلام) ، به منظور پاسخگویی به شرارت‏های آمریکا درخلیج فارس و همسویی با آمادگی مدافعان خلیج فارس و با هدف انهدام نیروهای دشمن و بیرون راندن بقایای آنها از منطقه عملیاتی میمک، توسط رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران آغازشد.

10 مرداد 1333

درجریان مذاکرات کنسرسیوم، دولت ایران موافقت کرد بابت ملی شدن صنعت نفت به دولت انگلیس غرامت بپردازد.

10 مرداد 1331

تظاهرات مختلفی بر له یا علیه ‘محمدرضا پهلوی’ و ‘محمد مصدق’ در شهرهای مختلف برگزار شد و در اثر درگیری عده‌ای کشته شدند. 28 نماینده مجلس نیز در سالن کنفرانس مجلس تحصن کردند.

10 مرداد 1321

کابینه سوم ‘احمد قوام'(قوام السلطنه) تشکیل شد، این کابینه تا 24 بهمن 1321 به مدت شش ماه دوام داشت‌.

10 مرداد 1295

نمایندگی ‌های سیاسی روسیه و انگلیس طی یادداشت مشترکی از دولت ایران خواستند تا با تشکیل یک نیروی نظامی 11 هزار نفره درجنوب تحت فرمان انگلیسی ‌ها و یک نیروی نظامی قزاق در شمال تحت فرماندهی روسها موافقت کند.

* رویدادهای جهانی:

10mordad

1 آگوست 1936

هشتمین دور تازه بازیهای المپیک در این روز در سال 1936 در شهر برلین آغاز شد و هیتلر از آن وسیعا بهره برداری تبلیغاتی کرد. برای انجام این دور مسابقه ها که در آن ورزشکارانی از 52 ملت شرکت کرده بودند بزرگترین استادیوم آن زمان جهان ساخته شده بود. این استادیوم در طول دو سال آماده شده بود. هیتلر در مراسم آغاز این مسابقه ها شرکت کرده بود و ورزشکاران از برابر او رژه رفته بودند و 3 هزار کبوتر پرواز داده شده بود. در مراسم گشایش این باز�� ها یکصد هزار تن و عمدتا آلمانی حضور یافته بودند و برای هیتلر سرود خوانده و کف زده بودند. در این مراسم، هیتلر با چند ورزشکار عکس گرفت. حزب نازی آلمان (حزب ناسیونال سوسیالیست) سه سال پیش از آن انتخابات را برده و به قدرت رسیده بود.

1 آگوست 1819

امروز زادروز هرمن ملویل Herman Melville داستان نویس و شاعر آمریکایی است که اول آگوست 1819در شهر نیویورک در یک خانواده بازرگان به دنیا آمد و 28 سپتامبر 1891 درگذشت. هرمن 12 ساله بود که پدرش از اندوه ورشکستگی دیوانه شد و درگذشت. پدر هرمن وارد کننده کالا از فرانسه بود. هرمن که در زمینه ادبیات و کارهای شکسپیر مطالعه فراوان داشت تصمیم به کار در کشتی گرفت و از کشتی های شکار نهنگ آغاز کرد و در سمت ملوان نیروی دریایی آمریکا پایان داد. وی به هاوایی و بعدا به میان تاپی ها رفت و زندگانی پر ماجرایی داشت. در بازگشت به نیویورک و سکونت با مادر، به نوشتن داستان برپایه تجربه های خود پرداخت.

1 آگوست 527

در این روز در سال 527 میلادی ژوستینیان Justinian (ژوستینیانوس یکم) امپراتور روم شد و 38 سال حکومت کرد. وی و معاصر او خسرو انوشیروان ساسانی، آخرین حکمرانان بزرگ دو امپرتوری روم و ایران بودند و بمانند یکدیگر توجه خاص به ایجاد دادگاههای مختلف، وضع قوانین کیفری و مدنی و آیین دادرسی و نیز توسعه فرهنگ و اصلاحات اداری داشتند. ژوستی نیان در طول حکومت 38 ساله خود، در آفریقا و اسپانیا و غرب به فتوحات بزرگی نائل آمد ولی سه بار از ایرانیان شکست نظامی خورد و اراضی وسیعی را از دست داد. در سال 545 میان دو امپراتوری یک قرارداد صلح امضاء شد ولی این قرارداد به اختلافات و نزاع دو دولت پایان نداد.

1 آگوست 1966

یکم آگوست 1966 حادثه ای بی سابقه در دانشگاه تکزاس واقع در شهر آستین روی داد. در این روز، نزدیک ظهر، چارلز جوزف ویتمن Charles Joseph Whitman دانشجوی 25 ساله رشته معماری که قبلا یک سرباز تفنگدار بود پس از کشتن مادر و همسر خود در خانه های جداگانه، با تفنگ و به حدکافی مهمات به دانشگاه بازگشت و از برج 27 طبقه دانشگاه بالا رفت و از آنجا بنای تیراندازی به پایین را گذارد و به هرکس که در دید او قرار گرفت تیراندازی کرد؛ از دانشجو و استاد تا مراجعین عادی و کارمند

1 آگوست 2003

به گزارش یکم آگوست 2003 واشنگتن پست، یک عراقی سالخورده به نام «سالم کربول» در روستای خود ـ طلوعیه ـ پسر 28 ساله اش صباح کربول را که خبر چین نیروهای آمریکایی مستقر در عراق شده بود در حضور پسر دیگرش به گلوله بست. چون صباح بر اثر تیراندازی پدر با تفنگ کالاشنیکوف تنها زخمی شده و هنوز جان در بدن داشت، برادرش صلاح کار نیمه تمام پدر را به انجام رسانید و برادر را با شلیک گلوله دیگری کشت. «طلوعیه» در منطقه تِکریت و در کنار دجله قرار گرفته است.

برخی دیگر از رویدادهای 1 اوت

1290: در این روز سویس به صورت یک کنفدراسیون درآمد.

1492: به تصمیم پادشاهان دوگانه اسپانیا (فردیناند و ایزابلا)، یهودیان از این کشور اخراج شدند.

1498: «کریستوفر کلمبوس» وارد سرزمینی در منطقه کارائیب شد که ونزوئلا (ونیز نو) نام گرفت. قبلا اروپایی دیگری وارد این سرزمین نفتدار نشده بود. برخی از بومیان ساحلی ونزوئلا خانه های خود را بر ستونهای چوبی که در آبهای کم عمق کارئیب تعبیه می کردند ساخته بودند که چون این کارشان مشابه مردم «ونیز» ایتالیا بود سرزمینشان ونزوئلا نام گرفت. کلمبوس شش سال پیش از این وارد قاره غربی (امریکا) شده بود و به گشتزنی خود دراین قاره و اعلام مناطق مورد بازدید به عنوان «ملک و متعلقه اسپانیا!» ادامه می داد.

1619: در این روز از سال 1619 و 12 سال پس از استقرار انگلیسی ها در منطقه ویرجینیا و ایجاد شهر جیمز تاون، نخستین دسته بردگان سیاهپوست مرکب از 20 نفر به این مهاجر نشین (ویرجینیا – ایالات متحده امروز ) منتقل شدند تا برای اروپائیان مهاجر کار رایگان کنند و برده داری در آمریکای شمالی تا نیمه اول دهه 1860 ادامه داشت. جمعیت سیاهپو ستان ایالات متحده در سال 2000 حدود 31 میلیون بود.

1778: نخستین «بانک پس انداز» در شهر هامبورگ آلمان کار خود را آغاز کرد.

1790: نخستین سر شماری نشان داد که ایالات متحده آمریکا (بدون احتساب سکنه سیاهپوست و بومیان که در آن زمان تبعه بشمار نمی آمدند) دارای 3 میلیون و 939 هزار و 214 تن جمعیت بود که تماما مهاجران اروپایی تبار بودند.

1793: در این روز در سال 1793، دولت انقلاب فرانسه «کیلوگرم (هزار گرم)» را به عنوان نخستین واحد وزن در نظام متریک معرفی کرد.

1861: دولت برزیل کنفدراسیون آمریکا (دولت ایالات جنوبی آمریکا) را برسمیت شناخت.

1914: روز اول اوت 1914 آلمان به روسیه اعلان جنگ داد.

1943: در اغتشاشات نژادی محله هارلم شهر نیویورک 5 تن کشته و 410 نفر مجروح شدند.

1944: در شهر ورشو بر ضد نیروهای آلمان که از 5 سال پیش از آن شهر را در اشغال داشتند شورش شد.

1950: جزیره گوام واقع در اقیانوس آرام یک منطقه آمریکایی اعلام شد. گوام که قبلا متعلق به اسپانیا بود در پی جنگ آمریکا و اسپانیا، از آغاز قرن 20 به آمریکا منتقل شده بود که در جریان جنگ جهانی دوم موقتا به تصرف ژاپن در آمده بود.

1957: در پی آزمایش موشک قاره پیمای شوروی و موشکی شدن این اتحادیه که قبلا هم دارای سلاحهای اتمی و ازجمله بمب هیدرژنی شده بود، ایالات متحده و کانادا یک فرماندهی مشترک دفاع هوایی تشکیل دادند. باوجود فروپاشی شوروی در دسامبر 1991 این فرماندهی به نام «فرماندهی مشترک هوایی آمریکای شمالی» هنوز به قوت خود باقی است!.

1960: شهر اسلام آباد در این روز پایتخت پاکستان اعلام شد. قبلا راولپندی پایتخت پاکستان بود. این دو شهر در نزدیکی هم قراردارند.

1967: در پی جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل و پیشروی اسرائیل در سرزمین های عربی، این دولت از چنین روزی بیت المقدس شرقی را ضمیمه قسمت غربی آن (اورشلیم = جروسالم) کرد و مسأله پیچیده تر شد.

1975: در این روز در سال 1975 موافقتنامه هلسینکی به امضای 35 کشور شرکت کننده در نشستی به همین نام از جمله آمریکا و شوروی رسید که به موجب آن این ممالک در زمینه حقوق بشر و سایر مسائل مشابه جهانی تعهد همکاری سپردند.

1990: دولت عراق به مذاکرات خود با کویت که به منظور حل مسئله نفت ناحیه مرزی انجام می شد پایان داد و از این مذاکرات خارج شد.

1995: کمپانی سازنده وسائل برقی وستیگهاوس شبکه تلویزیونی قدیمی آمریکا «سی بی اس» را به 5 میلیارد و چهار صد میلیون دلار خریداری کرد. به این ترتیب هر سه شبکه بزرگ تلویزیونی آمریکا در دست کمپانی هایی قرارگرفته اند که خارج از حرفه

رسانه ای بوده اند

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه