در 70 درصد مساحت کره زمین، 1 درصد آب تمیز و شیرین وجود دارد که البته این میزان یک منبع طبیعی و محدود است

در ۷۰ درصد مساحت کره زمین، ۱ درصد آب تمیز و شیرین وجود دارد که البته این میزان یک منبع طبیعی و محدود است. حتی اگر در یک ناحیه با میزان بارش زیاد زندگی کنید باز هم استفاده از این آب مستلزم تصفیه شدن است و به صرف انرژی، پمپ کردن، گرما و … نیاز دارد. پس به هر حال صرفه جویی در مصرف آب یک ضرورت انکارناپذیر است و این مقاله راه های ساده ای برای کسانی که در این زمینه دغدغه دارند بیان می کند.

زمانی که دارید دندان هایتان را مسواک می زنید، اصلاح می کنید، دست هایتان را می شویید، ظرف می شویید و یا … شیر آب را ببندید. همچنین هنگامی که حمام می کنید ولی به آب احتیاج ندارید، شیر آب را ببندید. ابتدا بدن تان را خیس کنید و هنگامی که صابون می زنید آب را ببندید و مجددا هنگام شست و شو باز کنید.

آب

زمانی که منتظر آب داغ هستید، آب سردی که از شیر بیرون می آید را نگه دارید و از آن برای آب دادن به گل ها استفاده کنید یا به جای استفاده از سیفون، در توالت بریزید. آب گرم ممکن است مقدار بیشتری رسوب و یا زنگ زدگی نسبت به آب سرد داشته باشد اما در هر صورت برای نوشیدن مناسب است. اگر از دستگاه تصفیه ی آب استفاده می کنید، می توانید آب هایی که ذخیره کرده اید را نیز تصفیه کنید و درون بطری بریزید و درون یخچال نگه داری کنید.

 

یک سرشیر کاهنده مصرف آب بخرید. این سرشیر ها معمولاً قیمت زیادی ندارند و به سادگی در جایشان محکم می شوند و عملکرد خوبی دارند و در عین حال که مقدار آب مصرفی، نصف قبل خواهد شد، میزان فشار و جریان آب را حفظ می کنند.

 

قبل از اینکه لباس هایتان را بشویید، ابتدا مطمئن شوید که حجم لباس ها کافی باشد. فقط به این دلیل که چند تا از لباس ها را لازم دارید، همه ی آنها را نشویید. هنگامی که از ماشین لباس شویی استفاده می کنید، از حالت “اکونومی” آن استفاده کنید تا به این ترتیب در مصرف آب و برق صرفه جویی شود. این مورد درباره ی ماشین ظرف شویی هم صدق می کند. قبل از اینکه از ماشین ظرف شویی استفاده کنید ابتدا مطمئن شوید که به اندازه ی کافی پر باشد.

قبل از شروع به شستن ظرف ها کمی آنها را تمیز کنید. مثلاً باقیمانده ی غذای آن را دور بریزید. اگر ظرف ها بدون اینکه از قبل در آنها آب گرفته باشید، تمیز نمی شوند، سعی کنید که این کار را انجام دهید تا ماشین ظرف شویی عملکرد درستی داشته باشد. ضمنا دقت داشته باشید تا از ماده ی شوینده ی مخصوص استفاده کنید.

ماشین های ظرف شویی، مخصوصا آنهایی که مدرن تر هستند، واقعا در مقایسه با زمانی که ظرف ها را با دست می شویید، آب کمتری مصرف می کنند. اگر می خواهید یک ماشین ظرف شویی جدید بخرید، ابتدا مصرف انرژی و آب آن را بررسی کنید.

 

hou12554

کمتر لباس هایتان را بشویید. شما و خانواده تان باید سعی کنید که کمتر لباس هایتان را کثیف کنید. به این ترتیب در وقت تان نیز صرفه جویی می کنید و لباس هایتان نیز کمتر خراب می شوند.

بعد از اینکه از حمام آمدید، حوله تان را روی یک گیره آویزان کنید. بین هر دو نوبت شستن می توانید چند بار از آن استفاده کنید. اگر هر یک از اعضای خانواده حوله ی مخصوص به خود داشته باشد، این کار کمک بیشتری به شما می کند.

قبل از اینکه بخوابید حمام کنید. به این ترتیب ملحفه هایتان دیرتر کثیف می شوند و کمتر مجبورید آنها را بشویید. اگر دوست داشتید می توانید در فاصله ی بین دو نوبت شستن ملحفه ها، فقط رو بالشی هایتان را بشویید و یا یک سری رو بالشی اضافه داشته باشید و آنها را فقط عوض کنید.

لباسها را بیشتر از یکبار بپوشید. می توانید یک لباس خواب را چند شب بپوشید؛ مخصوصا اگر قبل از خواب حمام می کنید. جوراب و لباس های زیرتان را به صورت روزانه عوض کنید ولی لباس های جین و دامن و … را چندین بار بپوشید. سویی شرت و یا پلیور را روی تیشرت تان بپوشید ولی فقط داخلی ترین لباس تان را بشویید.

لباس هایتان را وسط روز عوض نکنید. اگر می خواهید کاری انجام دهید که ممکن است لباس هایتان کثیف شوند-مثل نقاشی، باغبانی و …- یک دست لباس قدیمی و مخصوص برای این کار کنار بگذارید و چندین بار آن را بپوشید. اگر برایتان ممکن است این کارها را قبل از اینکه حمام روزانه تان را انجام دهید، به پایان برسانید که مجبور نشوید دوباره حمام کنید یا مجددا لباس هایتان را عوض کنید.

لوله کشی تان را چک کنید که نشتی نداشته باشد. مخصوصا توالت و شیرهای آب را بررسی کنید. هر نشتی که مشاهده کردید، برطرف کنید. یک نشتی پنهان در توالت می تواند روزانه ۳۰ الی ۵۰ گالن آب را به هدر بدهد.

 

hou12557

مدت زمان حمام تان را کوتاه کنید. می توانید در حمام تان یک تایمر، ساعت و … بگذارید و سعی کنید که هر بار مدت زمان حمام تان را کوتاه تر کنید. بیرون از حمام اصلاح کنید و یا زمانی که اصلاح می کنید دوش را ببندید.

به جای یک حمام طولانی، بیشتر دوش بگیرید. با یک حمام طولانی، بیش از ۱۰۰ لیتر آب مصرف می کنید اما اگر دوش بگیرید کمتر از یک سوم همین مقدار را مصرف می کنید.

 

آب اضافی بعد از شست و شوی حمام تان، لباس شستن و یا ظرف شستن تان را درون باغچه بریزید. در صورت امکان یک شلنگ از خروجی ماشین لباس شویی یا ظرف شویی به سمت باغچه قرار دهید. وقتی که با دست ظرف ها را می شویید، بشقاب ها را درون یک ظرف قرار دهید و آن را با آب پر کنید. بعد از اتمام کارتان می توانید آب این ظرف را درون باغچه بریزید.

هر زمان که منتظرید دمای آبی که استفاده می کنید به حد خاصی برسد، آب اضافی را تا رسیدن به آن دما جمع کنید. برای این کار می توانید از یک سطل و یا پارچ استفاده کنید. اگر آبی که جمع می کنید تمیز باشد (مانند زمانی که می خواهید دمای آب را تنظیم کنید)، می توانید از آن برای شستن دستی لباس های ظریف استفاده کنید. همچنین می توانید آبی که با آن وسایل تان را می شویید و یا آبی که با آن ماکارونی و یا تخم مرغ را می پزید استفاده کنید. اگر می خواهید آب شست و شوی تان را درون باغچه بریزید، مطمئن شوید شوینده ای که استفاده کرده اید برای گیاهان مضر نباشد. اما اگر مطمئن نیستید که برای گیاهان مضرند یا نه، از این آب برای توالت استفاده کنید. به این صورت که یا مستقیماً آن را درون کاسه بریزید (به شرطی که رسوب نداشته باشد) و یا مخزن را با آن پر کنید.
منبع: بیتوته

Share the post "تکنیک هایی برای صرفه جویی در مصرف آب"

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • E-mail

Related posts:

  1. دستگاهی که در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند+تصاویر
  2. صرفه جویی در مخارج زندگی
  3. صرفه‌جویی ۷۰ درصدی در آب با یک دوش جدید
  4. صرفه جویی در مصرف برق! (عکس)
Tweet تکنیک هایی برای صرفه جویی در مصرف آب - تصویر 4
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه